Lisa Bunschoten en Ilias Ennahachi zijn uitgeroepen tot sportvrouw en sportman van de stad Utrecht. Beiden deden dat voor de tweede keer op rij. Parasnowboarder Bunschoten veroverde in 2019 de wereldtitels op cross en banked slalom. Kickbokser Ennahachi kroonde zich tot wereldkampioen bij ONE Championships. Eerder al veroverde hij de wereldtitel bij drie andere bonden.
Spaans vleugje
Het werd een avond met een Spaans vleugje, vanwege de aanstaande gran salida van de Vuelta à Espana, en ook verwondering.

Bij Josje Verweij vooral, die in de volle zaal van het Media Plaza van de Jaarbeurs ten huwelijk werd gevraagd door Sylke Haverkorn. Genomineerd in de categorie ‘sportcoach 2019’ verraste Haverkorn haar partner én het publiek, week volledig af van het protocol en ging op haar knieën. Josje zei ‘ja’.
Het was een vrolijk begin van de feestelijke avond ter gelegenheid van de uitreiking van de Sportprijs Utrecht op 12 februari.
Sportcoach verguld met titel
De prijs voor beste sportcoach van 2019 ging overigens naar Bernard Schoonbeek, die ‘zijn’ volleybalteam van USV Protos in vijf jaar en drie promoties naar de topdivisie bracht.

Verguld met die uitverkiezing, sprak hij na afloop zijn verwondering uit: ‘Ik had niet gedacht dat het zo groot zou zijn. Ik kwam binnen vanavond… je staat hier echt tussen wereldtoppers.’
Twee maal prijs voor sportfotograaf
De verwondering was ook af te lezen van het gezicht van Geert Lommers, die met de eerste prijs aan de haal ging in de fotowedstrijd bij zowel prijs van de vakjury als de publieksprijs.

Het was het vierde jaar op rij dat hij als genomineerde in de zaal zat, maar van winnen was het nog niet gekomen. ‘En nu sta ik hier ineens met twéé prijzen, als enige hier.’
Overdonderd
Niet helemaal, want met een beetje fantasie zou ook de vader van Ilias Ennahachi tot tweevoudig winnaar van de avond kunnen worden gezien. Zijn zoon werd gekozen tot beste sportman vanwege zijn wereldtitel in het kickboksen bij ONE Championships. De sportschool waar vader Ennahachi zelf traint behoorde eveneens tot de winnaars. Bourdif Gym werd de sportvereniging van 2019. Khalid Bourdif was blij en een beetje overdonderd. Drie jaar geleden opende hij de deuren van zijn sportschool in Overvecht, in feite met niks. En nu stond hij daar met zijn prijs.

‘Vooral leuk voor de jongens,’ zei hij. Daarmee doelde hij op de kinderen van Overvecht die hij met open armen ontvangt en ook op de trainers die hem bijstaan.
Twaalf jaar geleden, toen nog werkzaam in een andere sportschool in de stad, kreeg Khalid Bourdif een jongetje uit Hoograven onder zijn hoede. ‘Zo’n kereltje nog. Nee, dan zie je niet meteen dat hij zoveel jaar later bij vier bonden wereldkampioen zou kunnen worden.’
Dat beiden op deze avond met de Sportprijs Utrecht in de handen stonden, maakte het cirkeltje wel mooi rond. Zeker met vader Ennahachi, wat trots op de achtergrond. Over een ding waren ze het eens: ‘Niemand traint zo hard als hij.’
Tweede jaar op rij voor Sportman
Ilias Ennahachi werd voor het tweede jaar op rij verkozen tot de beste sportman.

Niks minder dan een eer, zo zei de kickbokser voor wie het voelt als de erkenning waar hij in eigen stad en land nog wel eens naar snakt. Ook een gevolg van zijn keuze voor ONE en niet voor Glory, de bond die in Nederland groot is. ONE is dat vooral in Azië.
Zijn volgend gevecht staat voor april op de rol, maar sinds de uitbraak van het Coronavirus staat alles op losse schroeven.
Bunschoten verrast met winst
Op de avond die werd gepresenteerd door Marijn de Vries, bijgestaan door Janneke Jager, werd Lisa Bunschoten uitgeroepen tot beste sportvrouw en bleef daarmee andermaal Dafne Schippers voor. Anders dan een jaar geleden stond de para-snowboarder er nu met twee wereldtitels op haar naar, bij cross en banked slalom. Toch voelde het weer als een verrassing voor haar, verwijzend naar de concurrentie van Schippers en de vele hoofdprijzen die hockey-international Marijn Veen in 2019 veroverde. ‘Het is mooi te winnen, ook voor de sport zelf. Snowboarden is geen grote sport in Nederland, laat staan para-snowboarden. Leuk datje met deze aandacht die de sport nu krijgt kinderen op een gedachte kan brengen: Oh, bestaat dat óók?’

Twee keer de winnaar op rij, maar Bunschoten verwacht geen derde keer. ‘Dit is immers een jaar zonder WK of Paralympische Spelen voor ons.’
Wel een olympisch jaar en de prestaties daar zullen de sportprijzen van 2020 gaan bepalen, verwacht ze. Misschien Schippers, misschien Veen. Toch schakelde de laatste zichzelf bij voorbaat uit. In (wellicht) het leukste introductiefilmpje van de avond zei Marijn Veen heel erg te hopen op de uitverkiezing: ‘Ik ga verhuizen naar Amsterdam, dit is mijn laatste kans.’
Titel sporttalent gaat naar rappe sprintster
N’Ketia Seedo krijgt allicht nog heel veel kansen, ze is immers pas 16 jaar. De sprintster van U-Track die een jaar geleden opzien baarde met haar 7,27 seconde op de 60 meter – ze verbeterde het oude juniorenrecord van Dafne Schippers – baarde ook opzien met het antwoord op de vraag wat haar ultieme doel is:

‘Dat is toch wel goud op de Spelen van Parijs in 2024.’ Seedo werd gekozen (zoals in alle categorieën een optelsom van de voorkeuren van jury en publiek) tot sporttalent.
Het is in Utrecht sinds jaar en dag een van de sterkst bezette categorieën. Ook deze keer met zwemtalent Lotte Hosper en Mohamed Ihattaren die furore maakte bij PSV. Ihattaren was met een goede reden afwezig op de feestelijke avond, hij vierde op 12 februari zijn achttiende verjaardag.
Overrompelde sportvrijwilliger
De drie genomineerden onder de sportvrijwilligers ontliepen elkaar ook niets of nauwelijks. Winnaar Zakaria el Mansori (‘ik voel me een beetje overrompeld’) droeg zijn prijs op aan alle vrijwilligers, die zoals hij kinderen aan het sporten krijgen en houden en zo ‘een steentje bijdragen aan de samenleving’. Toch stond hij aan het einde van de avond met de kleurige bokaal ontworpen door Lunaworx in de handen. Verdiend en wel.

El Mansori, coach bij UZV Zwemlust Den Hommel reageerde lachend: ‘Ik denk ook niet of ál die vrijwilligers ’s ochtend om half zes aan de rand van het zwembad staan.’
Ontlading voor winnende ploeg
Voor Harold Langen van de Oude Vier van Triton kwam met de uitverkiezing tot sportploeg 2019 de ontlading terug van die wonderlijke dag in april dat de aloude Utrechtse studentenroeivereniging eindelijk de Varsity won.

‘Je zag dat heel Triton opleefde die dag. Leden, oud-leden, iedereen.’ Het verhaal is bekend, Triton deed er 52 jaar over om de winst in de Nederlandse versie van de boatrace op de Theems te winnen.
Dat iedereen vooraf voelde dat het deze keer toch écht ging gebeuren, zorgde alleen maar voor meer druk. En dus ook voor een heftige ontlading. ‘Je wint,’ zei Langen, ‘de Varsity ook echt voor je club, niet voor jezelf.’
Zo ging het tijdens de afterparty van het jaarlijkse sportfeest in Utrecht weer even over ‘die dag’ dat voor Triton eindelijk alles klopte. Over een dag die Kaj Hendriks, Jakub Grabmüller, Jacob van de Kerkhof, Harold Langen en stuurvrouw Fiep Warmerdam hun leven lang niet zullen vergeten. Net als weinig meters verderop Josje Verweij haar verlovingsring toonde als een moment om – allicht – nooit meer te vergeten. En zie, daar liep ook Geert Lommers met zijn twee uitvergrote, winnende foto’s onder de arm. Op de ene foto is zijn eigen dochter Lara te zien, voetballend in de regen bij Zwaluwen Utrecht, op de andere het kickboksgevecht tussen Kevin van Heeckeren en Matt Baker. Bij de jaarlijkse fotowedstrijden won Geert Lommers zowel de prijs van de vakjury – voor een foto van voetballende meiden in de regen – als de publieksprijs – voor een foto van een gevecht tijdens het gala van Glory.
Beduusd
In 2013 was hij als ‘vrijwillig fotograaf’ verbonden geweest aan het EJOF, dat toen in Utrecht werd gehouden. Door zijn lens zag hij passie, talent en doorzettingsvermogen als nooit daarvoor. Dat sprak hem zo aan, dat hij besloot door te gaan met fotograferen en te blijven zoeken naar dat wat sport zo bijzonder maakt. Toen ruim vier jaar geleden de Utrechtse Sportkrant werd geboren, sloot hij zich bij het initiatief aan. De hobby is inmiddels een beetje uit de hand gelopen, zoals hij zegt. ‘Maar ik zit nu wel in een cadans, door nu wekelijks sport te fotograferen. Ik heb een portfolio opgebouwd, ik mocht in 2015 de Tour in Utrecht doen en ga straks ook de Vuelta fotograferen.’

In zeven jaar tijd heeft hobbyist Lommers al heel wat mooie sportevenementen mogen fotograferen. Maar twéé prijzen ineens winnen, daar is hij nog altijd een beetje beduusd van.
Fietshubs
Tijdens de avond werd eveneens een tipje van de sluier opgelicht van de activiteiten die SportUtrecht en Wielerplatform Utrecht houden in de aanloop naar de start van de Vuelta in augustus dit jaar. Onder het project Vuelta Fietshub gaat een rondreizend fietsdorp vanaf april langs verschillende Utrechtse wijken en gemeenten in de provincie. In de Fietshub komen sport, cultuur, educatie en feest samen.

Als opwarmer konden genodigden voor de feestavond rond de Sportprijs Utrecht alvast kennismaken met de Plastic Track, de mobiele pumptrack (BMX-baan) die straks onderdeel zal zijn van het fietsdorp.
Ook werd de website www.vueltafietshub.nl gelanceerd!
Fotografie
Gedurende de avond maakte fotograaf Pjotr Wiese foto’s die direct op de schermen te zien waren. Bekijk hier alle foto’s die op de avond gemaakt zijn en/of zie ook de selectie in het Facebookalbum Sportprijs Utrecht 2019.
Overzicht winnaars Sportprijs Utrecht 2019
- Sportman: Ilias Ennahachi (kickboksen)
- Sportvrouw: Lisa Bunschoten (para-snowboarden)
- Sporttalent: N’Ketia Seedo (atletiek)
- Sportploeg: Triton Oude Vier (roeien)
- Sportcoach: Bernard Schoonbeek (volleybal)
- Sportvereniging: Bourdif Gym
- Sportvrijwilliger: Zakaria el Mansori (Zwemlust – Den Hommel)
- Sportfoto: Geert Lommers
Media aandacht voor Sportprijs Utrecht
Diverse media hebben aandacht besteed aan de Sportprijs Utrecht, waaronder:
- Artikel in krant Algemeen Dagblad – donderdag 13 februari 2020
- Bericht op website ad.nl/utrecht
- Bericht op rtvutrecht.nl
- Bericht op duic.nl
- Radio-interview met genomineerde vrijwilligers op BingoFM
De organisatie van de Sportprijs Utrecht was in handen van SportUtrecht in opdracht van de gemeente Utrecht en werd mede mogelijk gemaakt door diverse partners van het jaarlijkse evenement.